Sesja TFP – profesjonalna sesja zdjęciowa za darmo?

 

Sesja TFP w DremFoto – ciekawy sposób na profesjonalną sesję zdjęciową dla Ciebie?

 

Kochani, ponieważ rośnie liczba zapytań o możliwe do zrealizowania z nami sesje zdjęciowe, a także o ceny i różne formy współpracy, przygotowujemy dla was serię mini artykułów. Rozwiejemy wątpliwości i wyjaśnimy, jak to wszystko działa w praktyce 🙂 Poniżej przedstawiamy, czym jest Sesja TFP.

Dla kogo przeznaczony jest ten i kolejne z cyklu teksty?

  • dla osób zainteresowanych sesją rodzinną, ciążową i dla własnych pociech;
  • dla modelek i modeli (doświadczonych i początkujących);
  • dla osób zajmujących się wizażem lub stylizacją;
  • dla projektantów mody;
  • początkujących fotografów.

 

Dzisiejszym tematem jest sesja TFP (z ang. Time For Photos tudzież Time For Pictures), a więc w dosłownym tłumaczeniu – „Czas za zdjęcia”. Określenie to wywodzi się z czasów, kiedy fotografia cyfrowa raczkowała. Odbitki były zatem oddawane w wersji fizycznej, a nie tak popularnych obecnie cyfrowych kopiach. TFP staje się coraz popularniejsze, a sam skrót rozbudza wyobraźnię. Dlaczego? Bo jest to sesja w pewnym sensie całkowicie darmowa z punktu widzenia modelki. Ale po kolei!

 

TFP w modelingu

TFP określa się jako „pozowanie za zdjęcia”. Taką formułę współpracy między modelką a fotografem stworzyli profesjonaliści. W ramach takiej barterowej wymiany, obie strony mają okazję do poszerzenia portfolio swoich prac. Jest to wymiana barterowa – dlatego właśnie określiliśmy taką sesję „w pewnym sensie” darmową. Inwestycją ze strony modelki czy modela jest poświęcony czas i zaangażowanie w artystyczną wizję fotografa. Zależnie od ustaleń dochodzi do tego kwestia odpowiedniego ubioru, fryzury lub makijażu. Fotograf z kolei inwestuje swój pomysł, czas przy organizacji sesji zdjęciowej, podczas sesji oraz oczywiście sprzęt fotograficzny. Nie bez znaczenia jest też czas, o którym się często zapomina – czas jaki fotograf spędza przy wywołaniu i postprodukcji każdej kolejnej fotografii. Istotne jest to, że nie dochodzi do przepływu pieniędzy między stronami takiej umowy. Zarówno modelka jak i fotograf powinni posiadać podobne doświadczenie, by móc wzajemnie czerpać korzyści z tak przeprowadzonej sesji.

W ramach sesji TFP zapłatą dla modelki i modela są zdjęcia. Warto więc wiedzieć, że w myśl prawa i umów zawieranych na tych zasadach, osoba pozująca zgadza się na wykorzystanie wizerunku przez fotografa (bez tego nie jest możliwe chociażby umieszczenie zdjęć na stronie internetowej, w galerii prac fotografa na zewnętrznych portalach czy nawet na tak popularnym Facebooku). Warto mieć tego świadomość i uważnie czytać umowę o sesji TFP – świadomość tego, co się podpisuje zabezpiecza wszystkich przed niepotrzebnymi nieporozumieniami w przyszłości. Kontrola najwyższą formą zaufania.

Osobną kwestią pozostają tematy wspólnie poniesionych kosztów, jak np. koszt dojazdu na miejsce sesji zdjęciowej. Tu często obowiązuje zasada indywidualnego ustalenia, czy koszty bierze na siebie jedna ze stron, czy są one dzielone pomiędzy uczestników takiej sesji. A wśród nich z pewnością jest fotograf i modelka. Czy jednak tylko oni?

 

TFP a wizaż, charakteryzacja i stylizacja

W sesji mogą brać udział dodatkowe osoby, jak chociażby asystent/asystentka, wizażystka, a nawet stylistka. Sesje TFP są coraz częściej spotykane podczas współpracy na linii fotograf i wizażystka właśnie. Korzyści są tutaj bardzo klarowne i jasne od początku. Na pracy wizażystki, która swoim makijażem pomoże nadać fotografiom niepowtarzalnego charakteru, korzysta zarówno fotograf i modelka. Wizażystka ma natomiast możliwość, by zaprezentować swoje umiejętności i artystyczne zacięcie, wraz z nieszablonowym podejściem do makijażu, którego trudno było by jej uzyskać na własnej klientce. Jednocześnie poprzez współpracę z fotografem ma szansę na promocję swojej pracy. Fotograf dostarcza pomysł, miejsce i odpowiednią modelkę. Wizażystka swoje umiejętności. Często z takiej barterowej współpracy powstają ciekawe znajomości, w tym biznesowe. Jednak tutaj zalecamy ostrożność początkującym wizażystkom. Tak samo jak na linii fotograf <-> modelka, tak i tutaj korzyści muszą być obopólne już na etapie TEJ konkretnej sesji.

Sesja TFP w DreamFoto

Dlaczego piszemy akurat o TFP? Ponieważ narodziło się w związku z takimi sesjami masę mitów. Mamy nadzieję, że chociaż część z nich udało nam się rozwiać!

Jeśli chcielibyście coś więcej o tym temacie wiedzieć lub coś jest nie do końca jasne – piszcie w komentarzach, odpowiemy z radością na wasze pytania 🙂

Jednocześnie ogłaszamy wszem i wobec: mamy w głowie masę niezrealizowanych jeszcze pomysłów na sesje zdjęciowe w różnych stylizacjach, od DarkFantasy, przez Cosplay, Angel&Devil, fotografię sensualną, po nagość zakrytą i fotografię mody. „Nie każde klapnięcie lustra musi nieść ze sobą złotówki” –  fotografia to sztuka i jak każdy, my także czujemy wewnętrzną potrzebę, by realizować szalone pomysły dla sztuki i własnego spełnienia.

Jeśli ten temat Cię zainteresował, zapraszamy do współpracy na zasadach TFP i nie tylko:

  • wizażystkę;
  • stylistkę;
  • projektanta mody;
  • modelki i modeli.

Zgłoszenia prześlij na biuro@dreamfoto.pl, w tytule maila napisz: „Zgłoszenie na sesję TFP w Słupsku”, a w treści maila prześlij kilka słów o swoim doświadczeniu . Linki do portfolio lub poglądowe zdjęcia zawsze będą pomocne! 🙂

Do zobaczenia na naszym funpage’u!

Zespół DreamFoto.Pl!

Instagram Kamil Kowalski

Instagram Tomasz Wiśniewski

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Scroll Up